Casus Yazılım ile Cihaz Gözetimi Nasıl bir Fikir?

casus-yazılımlar-özel-dedektif

Şu anda piyasada bulunan ‘casus’ cihaz miktarına bakıldığında, giderek daha fazla insan, özellikle cep telefonlarıyla kendi gözetimini kendileri gerçekleştiriyor. Cep telefonları, mikrofonlar, yerleşik kameralar ve GPS takibi nedeniyle casus cihazlara dönüşmeye özellikle yatkındır. Aslında, bir telefona yüklenmiş basit bir yazılım parçasıyla ve IMEI numarasına erişimle, e-postaları, telefon görüşmelerini, metinleri ve konumu izlemek mümkündür.

Bu tür teknolojinin daha da yaygın hale gelmesiyle, eşlerinin bir ilişkisi olduğundan şüphelenen kıskanç eşler, her hareketini takip ediyor, telefon görüşmelerini dinliyor ve hem cep telefonuna gelen çağrıları hem de aranan numaraları izliyor.

Tüm bu gelişmeler ışığında ve özel bir soruşturma şirketinin küçük bir desteğiyle, insanlar artık kendi dijital gözetlemelerini gerçekleştiriyor çünkü bu çok kolay.

Ancak, tüm gözetimin, bir kişinin cep telefonunda ne yaptığını izlemek kadar basit olacağı düşünülmemelidir. Pek çok insan, eğer bir ilişkisi varsa, izlerini gizlemeye çok dikkat ederler ve eşlerinin çoğu zaman farkında olmadığı, kullanmakta olduğu ayrı bir cep telefonuna sahip olabilirler. Bunun gibi senaryolarda, bir ilişki yaşadıklarına dair gerekli kanıtı elde etmek için bireyi takip etmeyi ve gizlice fotoğraf çekmeyi içeren fiziksel gözetim muhtemelen gerekli olacaktır.

Tabii ki, gözetlemenin devreye girebileceği yerler sadece sadakatsiz ortaklar değildir. Borç kaçakçılarının izini sürmek gibi durumlarda veya belirli personel üyeleri tarafından dolandırıcılık veya hırsızlıktan şüphelenilebilecek kurumsal dünya için de son derece kullanışlı bir sistemdir.

Bu nedenle, casus yazılım aracılığıyla gözetleme iyi bir fikir sayılabilir, ancak bazen sonuç almak için daha kapsamlı bir gözetim gerçekleştirebilecek profesyonel bir özel soruşturma şirketi getirmek işe yarar. Bunların yanında çok daha önemli bir konu var ki, izlenen eşin durumun farkına varıp karşı bir çalışma başlatmasıdır. Eğer eşiniz sizi gerçek anlamda önemsiz bulmaya başlamışsa ve aldatılıyorsanız, kendisini cep telefonuna yüklediğiniz casus bir yazılım ile izlediğini farkettiğinde, size yönelik bir dava süreci başlatması haklı taraf olarak katılacağınız boşanma davanıza, haksız ve suçlu taraf olarak katılabilirsiniz.

Daha önce de deneyimlediğimiz üzere, çok çeşitli konularda casus yazılımların/cihazlara sızmaların geri teptiğini gördük, başta her ne kadar kolay ve basit bir yöntem gibi görünse de, cihazı izlerken izlenecek yöntem her zaman varsayılanlar olmalıdır. Eşinizin telefonunuzu şahsi telefonunuzdan izlemek kadar riskli bir durumla buraya kadar karşılaşmadık, diyebiliriz ki kendi kimliğinizle örtüşen bir cihazı doğrudan eşiniz dahi olsa casusluk için kullanmanız, sizi ispatlandığı takdirde yargı sürecinde mutlak suçlu kılacaktır.

Dolunay Dedektiflik geçmişten gelen deneyimlerini günümüz deneyimleriyle sık sık güçlendirir, bunlar nedeniyle kuşkusuzca bir profesyonellik her zaman gerekli olacaktır. İnsanlar kendilerini aldatan eşlerini kendileri veya bir yakınları aracılığıyla takip etmek, izlemek veya tespit etmek istiyorlar, bu şekilde sonuca ulaşan çok az insan oldu. Eşlerinden almaya çalıştıkları tazminatlar, mali ödemeler ve daha bir çok hak, tümüyle gerçek dışı olarak kaldılar. Çünkü aldatıldıklarına kendileri fazlasıyla inanırken ve eminken, karşı tarafında öyle düşüneceğini sandılar. Yargı süreçlerinin bu tür konularda sağlam kanıtlarla ilerlediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Tavsiyemizin, mağdur insanların bu gibi çalışmalarla biraz daha mağdur duruma düşmelerine engel olmasını ümit ediyoruz. Güvenilir ve kaliteli bir dedektiflik organizasyonu, size çok yararlı fikirler sunabilir, küçük bir çalışma için anlaşma yapabilir veya hiç maliyetsiz görüşlerini alabilirsiniz. Bazen, genelde de kaybedince, insanların (keşke) dediklerini duyarız, bu keşkenin nasıl olacağı ve neden olacağı durumu önceden iyi değerlendirmeniz, size mükemmel sayacağınız sonuçları getirebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir