Evlilik Öncesi Araştırma

Bir zamanlar evliliklerin cennette yapıldığını söylüyorlardı, günümüzde ise evliliklerin çevrimiçi evlilik sitelerinde ve diğer eşleştirme uygulamalarında yapıldığını söylemekle yanlış konuşmuş olmayız. Teknolojideki gelişmeler, yaşam tarzımızı büyük ölçüde değiştirdi. Tüm dünyanın parmaklarının ucunda olduğunun farkında olmayan bir kişi kalmış olabilir mi? bizce cevap net, hayır.

Ebeveynlerin yakın arkadaşları ve tanıdıkları arasında uygun bir ittifak kurmaları süresince neredeyse bir yıl alacak olan gelin ve damat aradıkları günler artık geride kaldı. Bugün, yemekten giyime, teknolojiden nostaljiye varıncaya kadar tüm her şeyin çevrimiçi olduğu 2020 yılında yaşadığımızı hatırlatırız. Aynı çevrimiçi kullanım kolaylığı evlenmek için gelin veya damat bulmak için de kullanılıyor. Günümüzün genç nesli, uygun bir yaşam partnerinin sadece birkaç tık uzakta olduğuna inanıyor ve aslında ebeveynler de bu fikre artık alışmış görünüyorlar, ancak yine de akıllarında kuşkuya neden olan onlarca soru şöyle düşünmelerine neden olabiliyor:

  • Beyan ettiği kimliği ne kadar doğru olabilir?

  • Oğlumuzla/kızımızla evlenecek kişinin evliliği, ikinci evliliği olabilir mi?

  • Sabıka kaydı ne durumda, bir suça karışmış mı?

  • Uyuşturucu veya alkol alışkanlıkları var mı?

  • Yakın çevresinde neler olmuş veya olmaya devam ediyor?

  • Yaptığını söylediği işi hakkında ne kadar doğru söylüyor?

Ve çok daha fazla soru, ebeveynler ve evlenecek kişi için son derece yorucu kuşku süreçlerine neden olabilmektedir.

Böyle düşünmekle hata yapıyor da değiller. Karşı tarafta bulunan kişi hala yabancı olduğundan yukarıda belirtilenlerin hepsinin doğru olması tamamen ihtimal dahilindedir. Bir kimsenin çevrimiçi profili hiç kimse için geçerli bir karakter sertifikası olarak hareket edemez.

Herkes bir kitabı kapağına göre yargılamamamız gerektiğini duymuş olmalı ve açıkçası, bir kişinin profilinde bahsedilen her bilginin tam olarak doğru olduğuna ve başka hiçbir şey olmadığına nasıl inanabilirsiniz?

Ancak burada, çevrimiçi evlilik sitelerinin doğru mu yoksa yanlış mı olduğunu, veya bu tür konular teknoloji ile mi yoksa doğrudan yüz yüze mi yürütülmeli, bunları tartışmayacağız. Bunu yapmayacak olmamızın nedeni, bu soruya doğru ya da yanlış verebileceğimiz kesin bir cevabın olmamasındandır.

Bu tamamen teknolojiyi nasıl kullandığınıza bağlı, onu kullanılabilir bir hizmet olarak mı görüyorsunuz, yoksa bağımlısı olduğunuz bir öğe mi? Teknoloji, insanların hayatlarını kolaylaştırması için keşfedildi, bu yüzden onu uygun şekilde kullandığınız sürece endişelenecek bir durumun olmayacağını söylüyoruz.

Bu tartışmanın ana noktası “uygun bir hayat arkadaşı bulmak için çevrimiçi evlilik sitesine güvenebilir misiniz?” Cevap genelde evettir, elbette yapabilirsiniz, ancak çevrimiçi olarak tanıştığınız tüm kişilerin dürüst ve güvenilir çıkması mutlak bir kesinlik olarak görülemez. Bazıları gerçekten iyi olabilir, tıpkı sizin gibi düzgün bir hayat arkadaşı arıyor olabilir, bazıları da aldatma arzusu için bir av arıyor olabilir.

Evlilik Öncesi Araştırma Nasıl Yürütülmeli?

Dolayısıyla, çevrimiçi tanıştığınız biriyle evlenmekle ilgileniyorsanız, bu durumda akıllıca karar, işleri ileriye götürmeden önce o kişinin geçmişini tam olarak kontrol etmek olacaktır. Önceden biraz araştırma yapmanın bir zararı yoktur, çünkü “bir gram önlem yarım kilo tedaviye değer” sözünü duymuş olmalısınız. Evlenmeden önce bir kişinin geçmişini tam olarak kontrol etmek zaman kaybı ve gereksiz masraf gibi görünse de, sorunlar oluşmaya başladığında hiçte zaman kaybıymış gibi görülmeyebilir. Evlilik öncesi araştırma sonuçları iyi ve itibarlıysa, mevcut kararınızla ilerleyebilirsiniz, soruşturmada şüpheli bir husus bulunursa, ilgilendiğiniz kişiyi şüpheli kişiliği hakkında bir uyarıya veya sorguya tabi tutabilirsiniz.

evlilik-öncesi-araştırma-soruşturma

Bazıları şöyle diyebilir: ‘O kişi yıllardır hayatımda zaten, neden bir geçmiş kontrolüne ihtiyaç duyayım? ‘Ya da bazı diğerleri şöyle söyleyebilir: ‘Partnerime güveniyorum, neden üçüncü bir şahıstan özgeçmiş kontrolüne ihtiyacım olsun; bir yabancıdan?’

Bu tür insanlar haklı olduklarını bilmeli, hakkında iyi bildiğiniz bir kişi hakkında soruşturma yürütmek gereksiz görünmektedir. Fakat güveninizin sizi kandırmak ve aldatmak için size karşı bir silah olarak kullanılmayacağından emin misiniz?

Eşinizin seçimi konusunda o kadar fazla eminseniz, evlilik öncesi araştırmanın bir güvenceden daha fazlası olmadığını bilmelisiniz veya bunu bir teminat olarak da değerlendirebilirsiniz. Partnerinizin ahlaki açıdan doğru olduğunu düşünüyorsanız, korkmanıza veya endişelenmenize gerek yok, bu çalışma daha çok şüpheleri ortadan kaldırmaya yönelik şekillenmektedir.

Bu nedenle, evlilik öncesi araştırmanın her iki taraf için de iyi bir seçenek olacağını belirteceğiz, hem ilerde evleneceği kişi hakkında kesin fikirleri olanlar hem de olmayanlar için, her iki durumda da bir sürpriz muhtemel olamaz mı?

-Hatırlıyor musun? Sen küçük bir çocukken ve okula giderken, annen dışarı çıkmadan önce çantanı tekrar kontrol etmeni söylerdi. Sizin için ekstra bir angarya olduğu için ondan kaçınırdınız. Ama bir anlamı vardı, okul için önemli bir kitabı ya da eşyayı unutmamanızı isterdi. Evet, zamanınızı alırdı, ancak çantanızı tekrar kontrol ederek geride hiçbir şey bırakmadığınızdan emin oluyordunuz. Benzer şekilde, eşinizin geçmişini kontrol etmek de bir angarya gibi görünebilir, ancak asla değersiz değildir.

Şimdi bir sonraki konuya gelelim, eşiniz hakkında bir evlilik öncesi soruşturma yürütmeye hala hazır olmadığınızı varsayalım ve eşinizin evlendikten sonraki süreçte ahlaki sorunları olduğunda veya evlilik sonrası aldatıcı amaçları ortaya çıktığında, size bu durumda ne olabilir? – Hemen söyleyelim, en başta boşanma ve gönül yarası.. Kendine olan güveninin sarsılması, zihinsel işkence, uzun süreli güvensizlik ve kendinden şüphe .. Böyle bir durumla yüzleşmeye hazır mısınız? Cevabınız HAYIR ise, kesinlikle evlilik öncesi bir soruşturma yapmayı düşünmelisiniz. Bu tür bir araştırmanın tek amacı, sizin veya sevdiklerinizin sahte bir kişi tarafından tuzağa düşürülmesini ortadan kaldırmaktır.

Böyle bir soruşturma yürütmek için, bu konuda uzman, bu tür araştırmaları son derece gizlilik ve hassasiyetle tamamlayacak niteliklere sahip, gerçeğin derinliklerine inmekten korkmayan profesyonellerin yardımına ihtiyacınız olacak.

Evlilik Öncesi Araştırma Teknikleri

Evlilik öncesi araştırma yapılan tüm araştırmalarda olduğu gibi bu konuda gerek teknik, gerek fiziki gerekse sanal takipten yararlanılır. Bu işlemler ve yöntemlerle birlikte  farklı birçok dedektiflik hizmetinden de yararlanılmaktadır. Her çalışmada olduğu gibi bu çalışmada oldukça kapsamlı ve profesyonellik gerektiren bir çalışmadır. Bu konuda da sizlere hizmet vermekte olan uzmanlarımız teknoloji alanında donanımlı oldukları gibi aynı zamanda dedektiflik alanında eğitimli ve uzman kişilerdir.

Çalışmalarımız sizlere bu konuda yapmış olduğumuz araştırmalarla sanal takipten faydalanarak kişi ve kişinin çevresi, ailesi ile ilgili ayrıntılı olarak bilgi vermektedir. Bunların yanı sıra, sadece bununla da kalmayıp teknik takip sayesinde anlık olarak gerçekleştirmekte oldukları bütün eylemlerden ve her tür faaliyetten haberdar olmanızı sağlamaktadır.

Evlilik öncesi araştırma profesyonel olarak verilmekte olan bir hizmet olması nedeniyle, yapılan tüm çalışmalar gerek resmi gerekse özel kurum ve kuruluşlar üzerinden ayrıntılı olarak araştırmalar yapılmak suretiyle bilgi ve belgeler elde edilmektedir.

Dolunay Dedektiflik evlilik öncesi soruşturmalarda gerçek bir profesyonel

Dedektiflik büromuz müşterilerinin emniyetine ve güvenliğine değer verdiği için, eğitimli profesyonellerin potansiyel eşleşme hakkında her şeyi değerlendirdiği evlilik öncesi araştırma hizmeti sunar – kişisel alışkanlıklarından çalışma geçmişine kadar her küçük ayrıntı dikkatlice gözlemlenir ve kaydedilir.

Müstakbel gelin / damat ile ilgili olarak yeterli ve kesin bilgiler sağlayabilirler.

Sıkça Sorulan Sorular

Özel dedektiflik nedir?

Özel dedektif, toplumda bilinen fakat somut olarak ispatlanamamış tüm suç teşkil edecek unsurların gün yüzüne çıkarılmasında çalışma yapan araştıran ve denetleyen özel araştırmacılara denir.

Günümüz şartlarında başta aile hayatı olmak üzere, etik ve ahlaki kuralların hiçe sayıldığı bir dönemdeyiz ve ülkemiz yasaları özellikle ahlaki düzenin sürdürülmesinde yetersiz kalmakta ve bu nedenle de dedektif ihtiyacını kaçınılmaz hale getirmektedir.

Özel dedektiflik bürosu ile çalışmak yasal mı?

Özel bir dedektiflik bürosu ile anlaşmak ve her türlü vakanın araştırılması için hizmetlerinden yararlanmak kesinlikle yasak değildir. Herhangi bir endişe veya hukuk korkusu olmadan herkes özel bir dedektifin hizmetlerinden yararlanabilir. Aslında, Türkiye’de özel dedektiflik bürolarından vergi toplanır ve onlara özel dedektiflik bürosu olarak faaliyet göstermeleri için tüzel kişilik verilir, bu nedenle işletilmesine yönelik bir kısıtlama bulunmamaktadır. Genel yasalar kapsamında ise, doğrudan kişisel haklara ve kanunlara aykırı bir davranış oluşmadıkça, herhangi bir yasal kısıtlama da bulunmamaktadır.

Çalışmaya başlamadan önce sözleşme yapılıyor mu?

Önde gelen bir dedektiflik bürosu olarak odak noktamız, soruşturmaya yönelik profesyonel bir yaklaşımı izlemek ve olayların tümünde güvenilir bir metodolojiye sahip olmaktır. Bu nedenle, tarafımızdan yapılan her araştırma, açıkça tanımlanmış şartlar ve kurallarla düzgün bir şekilde belgelenir. Doğal olarak, her iki taraf, yani Dolunay Dedektiflik ve müşterisi arasında yazılı bir anlaşma olacaktır.

Takip edilen kişi bunu anlayacak/öğrenecek mi?

Tamamen tedbirli ve gizli bir soruşturma geçmişine sahip, üst düzey bir dedektiflik bürosuyuz. Dolunay Dedektiflik, tüm süreçleri ve protokolleri takip ederek vakalarının ayrı ve gizli kalması için en iyi özeni gösterir. Tüm adımlar takip edilir, gizlilik asla riske atılmaz ve hiçbir konunun açığa çıkmasına müsaade edilmez.

Müşteri ve dava gizliliğini nasıl sağlıyorsunuz?

Saygın bir dedektiflik bürosu olarak, müşterilerimizin ve davaların gizliliğine büyük önem veriyoruz. Bu konuda katı bir politikamız var ve dedektiflerimiz her durumda mahremiyeti korumak için aynı kurallara bağlı kalıyor. Aşağıda bağlantısı verilen gizlilik politikamızı inceleyerek ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Gizlilik Politikası

Bir e-posta/sosyal medya hesabına erişebilir misiniz?

Yasadışı olduğu ve yasalara göre yasak olduğu için bu tür uygulamalara dahil olmamız mümkün değil. Dahası, firmamız etik uygulamalar ve profesyonel yaklaşım üzerine kurulu olduğundan, Türkiye’deki en iyi düzeyde ve en güvenilir dedektiflik bürosudur.

Kimlik bilgilerimi paylaşmadan hizmet alabilir miyim?

Müşterilerimiz hakkında ne kadar çok bilgiye sahipsek, ekibimiz herhangi bir engel olmadan vakaya yaklaşabileceğinden, soruşturma bizim için o kadar iyi olur. Müşterilerimiz herhangi bir nedenle kasıtlı olarak bilgilerini geri çekerse, soruşturma sonuçlarının kalitesini ciddi şekilde etkileyebilir. Bu nedenle, yasal amaçlarla bizimle çalıştıklarından emin olabilmemiz için müşterilerimizin kimliklerini açıklamaları gerekir.

Hizmetlerinizin tam ücretlerini nasıl öğrenebilirim?

Bize gelen her vaka, kapsamlarıyla ilgili karmaşıklıklar açısından bir şekilde benzersizdir, bu nedenle ücretler de değişecektir. Aslında, ücretlerimiz davanın türü, davanın arkasındaki koşullar, talep edilenler, davaya dahil olan katmanlar gibi birçok faktöre bağlıdır. Kesin ücretleri ancak vakanın zor alanını analiz ettikten sonra ve ancak vakayı müşteriyle görüştükten sonra söyleyebiliriz.

Sorularınız için bize 7 gün 24 saat WhatsApp hattımız üzerinden ulaşın.

Yaptığınız çalışmalar kanıtlarla destekleniyor mu?

Her koşulda kanıt toplamak için en ileri ve en son teknoloji cihazları, casus kameraları ve ekipmanları kullanıyoruz. Ancak evet, bir vakayla ilgili kanıt olup olmadığı, her zaman tamamen müşterinin gereksinimlerine bağlıdır. Bazı danışanlar yalnızca vakalarıyla ilgili bilgilere ihtiyaç duyarken, diğerleri de bu bilgileri destekleyen kanıtlara ihtiyaç duyabilir.

Ücret ödemelerini neden peşin alıyorsunuz?

Çalışmalarımıza başlamadan önce ücret politikamız gereği bir miktar veya tam avans ödemesi alıyoruz. Benzer şekilde, tam peşin ödeme almak, kuruluşumuzdan bu yana şirketin tek tip ödeme politikası olmuştur. Bunun en önemli nedeni hizmetlerimizin önceden belirli bir planlamaya, organizasyona ve eyleme gereksinim duyuyor olmasıdır.

Bireysel Hizmetler

Eş Takip / Gözetim
Evlilik Öncesi Araştırma
Öğrenci Takibi
Varlık Araştırması
Adres Tespiti
Böcek Tarama
Genel Takip
Dava Delil Toplama
Kayıp Şahıs Bulma

Kurumsal Hizmetler

Rakip Firma Analizi
Marka Araştırma / Koruma
İstihdam Öncesi Araştırma
İstihdam Sonrası Araştırma
Kurumsal Araştırma
Çalışan Hırsızlığı Araştırması
Siber Suç Araştırma
Böcek Tarama
Gizli Müşteri / Denetçi

Bizi Takip Edin

Bize Ulaşın

Çalışma Saatleri

Pazartesi – Cumartesi 08:00 – 18:00