Gizli Müşteriler Hakkında Ne Biliyorsunuz?

gizli-müşteri-hakkında-bilinenler

Hepimizin bildiği gibi, “Gizli müşteri” son zamanların en çok aranan araştırma hizmetlerinden biri olmuştur.

Müşteri memnuniyetini sağlamak için her organizasyonun mal ve hizmet kalitesini sürdürmesi gerekir, çünkü müşteriyi tatmin etmek her işletme için nihai hedeftir. Çevremizde oteller, marketler, restoranlar, süpermarketler, fast food mekanları ve sinema salonları gibi iyi bir müşteri hizmeti sunmanın başarısı için çok büyük bir belirleyici faktör olduğu birçok işletme var. Bu, müşteri memnuniyetinin ticari kuruluşların sektörde ayakta kalması için temel bir hedef olduğu anlamına gelir.

Gizli müşteri bu hedefle nasıl ilişkilidir?

Gizli müşteri, bir işletme kuruluşunun çalışmasını bir müşterinin bakış açısından değerlendirmek için mükemmel bir araç olarak hareket ederek bu hedefle ilgilidir.

İşletme kuruluşu değerlendirildiğinde, fiili çalışma durumu anlaşılabilir. İşleyişinde herhangi bir kusur bulunursa, işletme sahibi (gizli alışveriş hizmetini tercih eden) tarafından düzeltilmesi için adımlar atılabilir.

Gizli alışveriş hizmetinin sürecine derinlemesine bakalım.

Bu araştırma hizmeti kapsamında, personelin müşterilerle etkileşimi, personelin profesyonelliği gibi tüm önemli alanlarda işleyişini denetlemek için gizli müşteriler (vakanın ihtiyacına göre) işletme kuruluşuna (değerlendirilmesi gereken) yere gönderilir. Üyelerin işleri, sergilenen malların kalitesi, satılan mal ve hizmetlerin nitelikleri, müşteriden mal ve hizmet bedeli ve personelin işletme organizasyonunun diğer politika ve düzenlemelerine uyumu.

Bu araştırma sürecinden de görebileceğimiz gibi, Gizli müşteriler, tüm gizli alışveriş sürecinin yürütülmesinde çok önemli bir rol oynarlar.

Onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için “gizli müşteri” kavramına kısaca bir göz atalım.

Gizli müşteriler, bir işletme kuruluşunun müşteri gibi görünen önemli alanlarını gözlemlemek ve kaydetmek için eğitilmiş kişilerdir. Müşterinin bakış açısından bir işletme hakkında bilgi sahibi olmak için onların geri bildirimleri son derece önemlidir.

Gizli müşterilerle ilgili diğer gerçekler

  • Gizli denetçiler de gizli müşteri olarak adlandırılır. Gördüğümüz gibi, bu isim mesleklerinin doğasını ve örtülü davranış sergilemenin büyük bir bölümünü nasıl oluşturduğunu gösteriyor.
  • Bir işletmeyi başarılı bir şekilde değerlendirmek için çok önemli bir özellik olduğu için, gizli müşterilerin ayrıntılara keskin bir şekilde bakmaları gerekir. Deneyimleriyle ilgili ayrıntı odaklı, dürüst raporları, önceden gizlenmiş faktörlere ışık tutabilir ve şirketin bunu iyileştirmek için uygun önlemleri almasına yardımcı olabilir.
  • İyi iletişim becerileri (hem sözlü hem de yazılı) de bir gizli müşterinin sahip olduğu önemli bir niteliktir. Bir gizli müşteri, işinin bir parçası olarak işletme kuruluşunun personeli ile çok etkileşime girmelidir ve gerçek kimliklerini ifşa etmeden ince bir şekilde etkileşimde bulunabilmek için, gizli alışveriş yapanların iletişim becerileri üzerinde iyi bir hakimiyete sahip olmaları önemlidir.
  • Gizli müşteriler, ürün ve hizmetlerin kalitesini gözden geçirmenin yanı sıra personel etkileşimini izlemenin yanı sıra, personel davranışının diğer önemli yönünü de gözlemler. Evet! Personelin bir kuruluş tarafından belirlenen politika ve düzenlemelere uyumundan bahsediyoruz. Pek çok kişi bunun farkında olmayabilir, ancak çalışanlarınızın kuruluşunuz tarafından belirlenen kurallara ve düzenlemelere göre çalışıp çalışmadığını bilmek istiyorsanız, gizli alışveriş hizmetini seçmek, uyum düzeylerini denetlemek için iyi bir fikirdir.
  • Gizli müşteriye, işyerini ziyaret etmesi ve buna göre değerlendirmesi için belirli bir miktar ödeme yapılır. Gizli müşteri olmak, bu konseptle gerçekten ilgilenen ve bu mesleğin tüm unsurlarıyla ilgilenmeye hazır olanlar için iyi bir seçenektir.

Dolunay Dedektiflik zamanımızın önde gelen gizli alışveriş hizmeti sağlayıcılarından biridir. Bu nedenle, hizmetlerimize ihtiyacınız varsa, bize telefon veya e-posta yoluyla ulaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir