İstihdam Araştırmaları

İstihdam Öncesi Araştırma

Firmanızda kadro açığı veya artırımı nedeniyle yeni personeller işe almanız gerekebilir. Bu personellerin size beyan ettikleri özgeçmişler, referanslar ve tecrübeler ne kadar doğru? Bu konuda kesin bir karara varmak zor, bu gibi durumlarda rakip firma bir tür komplo düzenliyor olabilir mi? Bu gibi sorular ardı ardına dizilerek sizi kuşkulandıracaktır.

İstihdam öncesi araştırma yöntemiyle kişinin beyan ettiği mevcut bilgiler göz önüne alınarak çalışmalar başlatılır. Çok çeşitli yollardan sonuca ulaşma yöntemleri de yer alıyor olsa da, genelde izlenilen yol doğruluğun ve gerçekliğin sorgulanması sürecine yoğunlaşılmasıdır.

İstihdam öncesi araştırma sırasında şu sorulara cevap aranır;

 • Tecrübeleri konusunda doğruyu mu söylüyor?

 • Diploması hangi yollardan alındı?

 • Daha önce nerelerde çalıştı?

 • Hangi görevlerde sorumlulukları vardı?

 • Referanslar önceden mi hazırlandı?

 • Rakip firmalarla bağlantısı var mı?

 • Başvuru sürecinde bir plan durumu mevcut mu?

İstihdam Öncesi Araştırma Nasıl Yapılmalıdır?

İstihdam ettiğiniz veya etmeyi düşündüğünüz kişi ve kişiler hakkında şüpheleriniz olup, bir çözüme varamayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda gizli araştırma zorunlu hale gelebilir, tüm bu konuların çözümü için uzman bir dedektiflik bürosuyla anlaşmanız en doğrusu olabilir.

Bazı durumlarda işverenler bu araştırmayı bizzat kendileri yapmaya başvurabilir, ancak unutulmamalı ki varılan en son cevapta bile gizli kalmış bir gerçek bulunabilir.

İstihdam öncesi araştırma sırasında genelde şu belgelere ihtiyaç duyulur;

 • Beyan edilen resmi kimlik bilgisi

 • Beyan edilen resmi ikametgah

 • Başvuruda bildirilen özgeçmiş

 • Belgelenen sertifikalar ve yetenekler

 • Okuldan mezun olduğunda aldığı diploma

 • Referanslarla bağlantıları hakkındaki beyanları

İstihdam öncesi araştırma bir şahsın bizzat ilgisi bulunduğu bilgilerin ve gerçeklerin ortaya çıkarılması çalışmasıdır. Çoğu zaman firmalar önemli konumlara istihdam sağlamak durumunda kalabilirler. Bu durumda kimlerin başvuruda bulunup görevi üstlenmek isteyeceklerini bilmek mümkün olmayabilir. İstihdam öncesi araştırma gerek fiziki, gerekse de sanal mecralardan yürütülen gizlilik ilkeleriyle sürdürülür.

Bu çalışma sonrasında işveren görmesi gereken tüm gerçekleri göreceğinden, kararlarını kesinlik ilkeleriyle verebilir. Belki de şüpheleri doğru çıkmayabilir, belki de düşündüğünden de kötü bir durumla karşı karşıyaydı ve böylece bu durumdan kurtuldu.

İstihdam Öncesi Araştırma Faydaları

Tüm işleri tek bir yetkilinin yürütmesi mümkün olmadığından, yetkilerin bölünmesi ve farklı kişilerin yükümlülüğüne verilmesi gerekebilir. Böyle bir durumda yetkilendirilen kişi olarak doğru kişi seçilmediğinde şirket mali zararlara, müşteri kaybına, sır ifşasına ve hatta iflasa kadar gidebilir.

Dolunay dedektiflik olarak çok sayıda istihdam öncesi araştırma vakasıyla karşı karşıya geldiğimizden, vakanın boyutunun en yalın haliyle bilincinde olduğumuzu söyleyebiliyoruz. Bazı ihtimaller sonuçsuz kalsa da, bazıları beklentileri de aşan boyutlarda zarara yol açabilecek kadar tehlikeli çıkabiliyor. İşverenlerin gönlünün rahat etmesini önemsiyoruz, personellerinin de gerçek bilgilerle görev almasını istiyoruz. Bu yüzden tam bir denge içerisinde gereklilikleri dizayn ediyor, kesin sonuçlara ulaştırıyoruz.

Sıkça Sorulan Sorular

Özel dedektiflik nedir?

Özel dedektif, toplumda bilinen fakat somut olarak ispatlanamamış tüm suç teşkil edecek unsurların gün yüzüne çıkarılmasında çalışma yapan araştıran ve denetleyen özel araştırmacılara denir.

Günümüz şartlarında başta aile hayatı olmak üzere, etik ve ahlaki kuralların hiçe sayıldığı bir dönemdeyiz ve ülkemiz yasaları özellikle ahlaki düzenin sürdürülmesinde yetersiz kalmakta ve bu nedenle de dedektif ihtiyacını kaçınılmaz hale getirmektedir.

Özel dedektiflik bürosu ile çalışmak yasal mı?

Özel bir dedektiflik bürosu ile anlaşmak ve her türlü vakanın araştırılması için hizmetlerinden yararlanmak kesinlikle yasak değildir. Herhangi bir endişe veya hukuk korkusu olmadan herkes özel bir dedektifin hizmetlerinden yararlanabilir. Aslında, Türkiye’de özel dedektiflik bürolarından vergi toplanır ve onlara özel dedektiflik bürosu olarak faaliyet göstermeleri için tüzel kişilik verilir, bu nedenle işletilmesine yönelik bir kısıtlama bulunmamaktadır. Genel yasalar kapsamında ise, doğrudan kişisel haklara ve kanunlara aykırı bir davranış oluşmadıkça, herhangi bir yasal kısıtlama da bulunmamaktadır.

Çalışmaya başlamadan önce sözleşme yapılıyor mu?

Önde gelen bir dedektiflik bürosu olarak odak noktamız, soruşturmaya yönelik profesyonel bir yaklaşımı izlemek ve olayların tümünde güvenilir bir metodolojiye sahip olmaktır. Bu nedenle, tarafımızdan yapılan her araştırma, açıkça tanımlanmış şartlar ve kurallarla düzgün bir şekilde belgelenir. Doğal olarak, her iki taraf, yani Dolunay Dedektiflik ve müşterisi arasında yazılı bir anlaşma olacaktır.

Takip edilen kişi bunu anlayacak/öğrenecek mi?

Tamamen tedbirli ve gizli bir soruşturma geçmişine sahip, üst düzey bir dedektiflik bürosuyuz. Dolunay Dedektiflik, tüm süreçleri ve protokolleri takip ederek vakalarının ayrı ve gizli kalması için en iyi özeni gösterir. Tüm adımlar takip edilir, gizlilik asla riske atılmaz ve hiçbir konunun açığa çıkmasına müsaade edilmez.

Müşteri ve dava gizliliğini nasıl sağlıyorsunuz?

Saygın bir dedektiflik bürosu olarak, müşterilerimizin ve davaların gizliliğine büyük önem veriyoruz. Bu konuda katı bir politikamız var ve dedektiflerimiz her durumda mahremiyeti korumak için aynı kurallara bağlı kalıyor. Aşağıda bağlantısı verilen gizlilik politikamızı inceleyerek ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Gizlilik Politikası

Bir e-posta/sosyal medya hesabına erişebilir misiniz?

Yasadışı olduğu ve yasalara göre yasak olduğu için bu tür uygulamalara dahil olmamız mümkün değil. Dahası, firmamız etik uygulamalar ve profesyonel yaklaşım üzerine kurulu olduğundan, Türkiye’deki en iyi düzeyde ve en güvenilir dedektiflik bürosudur.

Kimlik bilgilerimi paylaşmadan hizmet alabilir miyim?

Müşterilerimiz hakkında ne kadar çok bilgiye sahipsek, ekibimiz herhangi bir engel olmadan vakaya yaklaşabileceğinden, soruşturma bizim için o kadar iyi olur. Müşterilerimiz herhangi bir nedenle kasıtlı olarak bilgilerini geri çekerse, soruşturma sonuçlarının kalitesini ciddi şekilde etkileyebilir. Bu nedenle, yasal amaçlarla bizimle çalıştıklarından emin olabilmemiz için müşterilerimizin kimliklerini açıklamaları gerekir.

Hizmetlerinizin tam ücretlerini nasıl öğrenebilirim?

Bize gelen her vaka, kapsamlarıyla ilgili karmaşıklıklar açısından bir şekilde benzersizdir, bu nedenle ücretler de değişecektir. Aslında, ücretlerimiz davanın türü, davanın arkasındaki koşullar, talep edilenler, davaya dahil olan katmanlar gibi birçok faktöre bağlıdır. Kesin ücretleri ancak vakanın zor alanını analiz ettikten sonra ve ancak vakayı müşteriyle görüştükten sonra söyleyebiliriz.

Sorularınız için bize 7 gün 24 saat WhatsApp hattımız üzerinden ulaşın.

Yaptığınız çalışmalar kanıtlarla destekleniyor mu?

Her koşulda kanıt toplamak için en ileri ve en son teknoloji cihazları, casus kameraları ve ekipmanları kullanıyoruz. Ancak evet, bir vakayla ilgili kanıt olup olmadığı, her zaman tamamen müşterinin gereksinimlerine bağlıdır. Bazı danışanlar yalnızca vakalarıyla ilgili bilgilere ihtiyaç duyarken, diğerleri de bu bilgileri destekleyen kanıtlara ihtiyaç duyabilir.

Ücret ödemelerini neden peşin alıyorsunuz?

Çalışmalarımıza başlamadan önce ücret politikamız gereği bir miktar veya tam avans ödemesi alıyoruz. Benzer şekilde, tam peşin ödeme almak, kuruluşumuzdan bu yana şirketin tek tip ödeme politikası olmuştur. Bunun en önemli nedeni hizmetlerimizin önceden belirli bir planlamaya, organizasyona ve eyleme gereksinim duyuyor olmasıdır.

Bireysel Hizmetler

Eş Takip / Gözetim
Evlilik Öncesi Araştırma
Öğrenci Takibi
Varlık Araştırması
Adres Tespiti
Böcek Tarama
Genel Takip
Dava Delil Toplama
Kayıp Şahıs Bulma

Kurumsal Hizmetler

Rakip Firma Analizi
Marka Araştırma / Koruma
İstihdam Öncesi Araştırma
İstihdam Sonrası Araştırma
Kurumsal Araştırma
Çalışan Hırsızlığı Araştırması
Siber Suç Araştırma
Böcek Tarama
Gizli Müşteri / Denetçi

Bizi Takip Edin

Bize Ulaşın

Çalışma Saatleri

Pazartesi – Cumartesi 08:00 – 18:00