İstihdam Sonrası Araştırmanın Önemi

istihdam sonrası soruşturma

İstihdam Sonrası Araştırma Gerekli mi?

Bu konuyu daha net anlamak için küçük bir örnekle başlayalım: Diyelim ki Bay A, muhasebe departmanında Bay B’yi işe alıyor. Hatta kendisini şirketinin bir parçası olması için işe almadan önce kapsamlı bir geçmiş kontrolü ve diğer doğrulamaları içeren bir istihdam öncesi soruşturma yürüttü. Altı ay kadar sonra, Bay B’nin şirketten büyük miktarlarda nakit dolandırdığını ve mali hesapları kendi çıkarına göre süslediğini öğrenir.

Bu durumda, hepimiz Bay A’nın aşağıdaki sorularının cevabını bilmek isteriz:

  • Bay B ile ilgili bir görüşme ve kapsamlı bir işe alım öncesi soruşturma yaptıktan sonra bu konudaki görevlerinizin sona erdiğine neden inandınız? Bir şirketin uygun yönetiminin tek seferlik bir görev değil, sürekli bir süreç olduğunu bilmiyor musunuz?
  • Geçmiş taraması oldukça temiz olan bir adayın işe alındıktan sonra işyerinde hiçbir suç işlemeyeceğinden sizi bu kadar emin kılan neydi?

İstihdam sonrası soruşturmanın kuruluşunuz için gerekli olup olmadığını merak ediyorsanız, bunlar da düşünmeniz gereken sorulardan bazıları. Ne yazık ki sadece Bay A değil, kurumsal dünyadan insanların çoğu…

Evet, olası çalışanın işe alım öncesi araştırmasını derinlemesine yapmış olabilirsiniz, bu harika ve akıllıca bir seçimdir, ancak bu yeterli değildir. Dünyamızda her şey ve insanlar da her gün değişir. Durumlar asla aynı kalmaz, bugünün herhangi bir iyi çalışanı yarın için bir tehdit olabilir, eğer farklı bir durumdan geçerse ve organizasyonunuzu incelemeye alamazsanız tüm bu senaryonun tamamen farkında olmayacaksınız. İşe alım sonrası soruşturmanın başarmayı amaçladığı şey budur.

İstihdam sonrası soruşturmayı seçerek, yokluğunuzda çalışanlarınızın faaliyetleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İnsanlar cehaletin mutluluk olduğunu söylüyorlar ama bu konuda kesinlikle doğru değil. İstihdam sonrası bir soruşturma yürüterek, karanlıktan çıkabilir ve çalışanınızın eylemlerinin ardındaki gerçeği öğrenebilir ve en önemlisi, bunu yapmak için çok geç olmadan bu konuda etkili adımlar atabilirsiniz.

Birçok özel dedektiflik bürosu, kurumsal soruşturma alanında özellikle yeteneklidir. Bunlardan biri olan Dolunay Özel Dedektiflik Bürosu istihdam sonrası soruşturma kapsamındaki üç aşamalı süreci birleştirir.

  • İlk adım, personeli daha iyi bir şekilde yönetmeye ve faaliyetlerini en az onlar kadar ihtiyatlı bir şekilde izlemeye yardımcı olabilecek planlar ve stratejiler sağlamayı içerir.
  • İkincisi, işverenlere, çalışanlar tarafından herhangi bir suistimal veya şirket kuralları ve düzenlemelerinin ihlaline dikkat etmeleri için çeşitli yöntemler ve özel olarak tasarlanmış prosedürler sağlarlar.
  • Ayrıca, işverenlere, şirketin veri tabanının ve gizli bilgilerinin güvenliğini sağlamak için faydalı olabilecek farklı teknikler de sağlarlar, böylece şirket asla rakipleri tarafından gözetleme ve gizli dinlemenin kurbanı olmaz.

Aday tarafından sağlanan bilgilerin gerçekliği ve doğruluğu çoğu zaman, adayın geçmişiyle ilgili gerekli bilgilerin o anda bulunmaması gibi birçok nedenden dolayı veya sadece insan hatalarından dolayı ve sizin tarafınızdan veya başka herhangi biri tarafından teyit için çok dikkat edilmemiş olabilir. Peki ya onlar? Eylemlerinden dolayı organizasyonunuzda bazı trajik sonuçlarla karşılaşana kadar fark edilmeden planlarını yürütmelerine izin verecek misiniz?

Bu nedenle, zaman zaman çalışanları ve faaliyetlerini kontrol etmenin kurumsal dünyada hayatta kalmak için en iyi politika olduğunu bilmelisiniz. Kurumsal dünya, her zaman kuruluş dışından gelmeyecek olan öngörülemeyen tehditler ve tehlikelerle doludur.

‘Zamanında müdahale hayat kurtarır’ duymuş olmalısınız, bu da zamanında yapılan bir çabanın fazladan emek tasarrufu sağlayabileceği anlamına gelir. Beklemeyin, çok geç olmadan istihdam sonrası soruşturmasını seçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir