Marka Koruma Araştırma

Marka Koruma Nedir

Marka koruma birçok şeye atıfta bulunabilir. Geniş tanıma bakıldığında, bir bireyin hukukun koruması altında münhasır haklar alabileceğini gösterir. Herhangi bir yaratıcı zihin çalışmasına atıfta bulunabilir.

Marka koruma daha az genelleştirilmiş bir düzeyde söyle sıralanır; fikri mülkiyet (ve fikri mülkiyet hakları) aşağıda yer alan özelliklere atıfta bulunabilir; telif hakları, ticari markalar, patentler, coğrafi işaretler, manevi haklar, faydalı modeller, yerli fikri mülkiyet, endüstriyel tasarım çalışması, veritabanı hakları, bitki yetiştiricileri haklar ve tamamlayıcı koruma sertifikaları.

En önemli üç marka koruma durumu telif hakkı, patent ve ticari markadır.

Telif hakkı, “kopyalama hakkıdır”. Baskıyı kontrol etmek amacıyla oluşturuldu, şimdi yazarlar, yazarlar ve yayınlanabilir bir orijinal yaratıcı çalışma parçası yaratan diğer kişiler tarafından çalışmalarının kopyalanması için münhasır hak olarak kullanılıyor.

Telif hakkı gibi bir patent, bir fikri mülkiyet biçimidir. Bir patent, buluş sahibinin buluşunu halkla paylaşması karşılığında, sınırlı bir süre için mucide münhasır haklar verir. Patentler, diğer kişilerin orijinal yaratıcının çalışmasını yaratmasını, satmasını veya dağıtmasını engellemek amacıyla oluşturulur. Bir patent, yaratıcının çalışmalarından yararlanmasına izin verir ve taklitçilerin başkalarının fikirlerinden zengin olmasına izin vermez.

Ticari Marka Koruma

Ticari marka, bir ürüne yerleştirilebilecek veya ürünü veya hizmeti yapan şirket veya işletmenin reklamını yapacak bir hizmetin reklamında kullanılabilecek her türlü markadır. Bir şirketin ürün ve hizmetlerini diğerinden ayırt etme amacına hizmet etmesi beklenir. Ticari marka haklarının ihlali, bir ticari markanın sahte olması veya orijinal şirketten müşterileri çalmak amacıyla şirketin üretmediği bir ürüne yanlış yerleştirilmesi durumunda ortaya çıkar.

Bir şirket, haklarının ihlal edildiğinden şüphelenirse özel bir araştırmacının hizmetlerini arayacaktır. Çoğunlukla, şirketin haklarını ihlal ettiğinden şüphelenilenler, çoğunlukla rakipleri içerir. Ancak bu, dağıtımcıları veya asıl şirketin iş yaptığı diğer ilişkili şirketleri de içerebilir. Bazı durumlarda, ticari marka, telif hakkı veya patent hakları, sahte ürünlerden hızlı bir şekilde para kazanmaya çalışan tek bir kişinin veya küçük, sahte bir şirketin çalışmasıyla ihlal edilebilir.

Yukarıda bahsedilen farklı marka türlerinin tümü (ve bunun dışında pek çoğu) kanunla korunmaktadır. Bu, başkasının fikri mülkiyet haklarını ihlal ettiği tespit edilen herhangi birinin yasal işlem yoluyla yargılanabileceği anlamına gelir.

Marka Koruma Çalışmasının Önemi

Özel bir dedektifin işi elbette araştırmaktır. Bir şirket, şüpheli marka kullanımı hakkı ihlali vakalarını, çoğunlukla sahte vakalar; araştırmak, soruşturmak ve kanıt toplamak için onları işe alacak, böylece asıl şirket daha sonra faillere karşı yasal danışmanlık ve yasal işlem arayabilecektir. Marka hakkı ihlali vakaları, bir şirketin – özellikle küçük bir şirketin – mali durumu için inanılmaz derecede zararlı olabileceği gibi, bir şirket adına da inanılmaz derecede zararlı olabilir. 

Müşteriler farkında olmadan kalitesiz sahte ürünler satın aldıklarında; veya denenmemiş, düzenlenmemiş veya başka bir şekilde kendisine eklenmiş bir şirket adı olan düşük kaliteli ürünler veya hizmetler satın aldıklarında, şirket, sahip olmadıkları ürün ve hizmetlere dayalı olarak kötü bir itibar kazanmaya başlayacaktır. Bir şirketin müşteri tabanını elinden alırken, Dolunay Dedektiflik, bir şirketin marka haklarını ihlal edenlere karşı yasal işlem başlatabilmesi için doğru bilgileri ve gerekli kanıtı toplayabilen araştırmacılar sağlayabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Özel dedektiflik nedir?

Özel dedektif, toplumda bilinen fakat somut olarak ispatlanamamış tüm suç teşkil edecek unsurların gün yüzüne çıkarılmasında çalışma yapan araştıran ve denetleyen özel araştırmacılara denir.

Günümüz şartlarında başta aile hayatı olmak üzere, etik ve ahlaki kuralların hiçe sayıldığı bir dönemdeyiz ve ülkemiz yasaları özellikle ahlaki düzenin sürdürülmesinde yetersiz kalmakta ve bu nedenle de dedektif ihtiyacını kaçınılmaz hale getirmektedir.

Özel dedektiflik bürosu ile çalışmak yasal mı?

Özel bir dedektiflik bürosu ile anlaşmak ve her türlü vakanın araştırılması için hizmetlerinden yararlanmak kesinlikle yasak değildir. Herhangi bir endişe veya hukuk korkusu olmadan herkes özel bir dedektifin hizmetlerinden yararlanabilir. Aslında, Türkiye’de özel dedektiflik bürolarından vergi toplanır ve onlara özel dedektiflik bürosu olarak faaliyet göstermeleri için tüzel kişilik verilir, bu nedenle işletilmesine yönelik bir kısıtlama bulunmamaktadır. Genel yasalar kapsamında ise, doğrudan kişisel haklara ve kanunlara aykırı bir davranış oluşmadıkça, herhangi bir yasal kısıtlama da bulunmamaktadır.

Çalışmaya başlamadan önce sözleşme yapılıyor mu?

Önde gelen bir dedektiflik bürosu olarak odak noktamız, soruşturmaya yönelik profesyonel bir yaklaşımı izlemek ve olayların tümünde güvenilir bir metodolojiye sahip olmaktır. Bu nedenle, tarafımızdan yapılan her araştırma, açıkça tanımlanmış şartlar ve kurallarla düzgün bir şekilde belgelenir. Doğal olarak, her iki taraf, yani Dolunay Dedektiflik ve müşterisi arasında yazılı bir anlaşma olacaktır.

Takip edilen kişi bunu anlayacak/öğrenecek mi?

Tamamen tedbirli ve gizli bir soruşturma geçmişine sahip, üst düzey bir dedektiflik bürosuyuz. Dolunay Dedektiflik, tüm süreçleri ve protokolleri takip ederek vakalarının ayrı ve gizli kalması için en iyi özeni gösterir. Tüm adımlar takip edilir, gizlilik asla riske atılmaz ve hiçbir konunun açığa çıkmasına müsaade edilmez.

Müşteri ve dava gizliliğini nasıl sağlıyorsunuz?

Saygın bir dedektiflik bürosu olarak, müşterilerimizin ve davaların gizliliğine büyük önem veriyoruz. Bu konuda katı bir politikamız var ve dedektiflerimiz her durumda mahremiyeti korumak için aynı kurallara bağlı kalıyor. Aşağıda bağlantısı verilen gizlilik politikamızı inceleyerek ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Gizlilik Politikası

Bir e-posta/sosyal medya hesabına erişebilir misiniz?

Yasadışı olduğu ve yasalara göre yasak olduğu için bu tür uygulamalara dahil olmamız mümkün değil. Dahası, firmamız etik uygulamalar ve profesyonel yaklaşım üzerine kurulu olduğundan, Türkiye’deki en iyi düzeyde ve en güvenilir dedektiflik bürosudur.

Kimlik bilgilerimi paylaşmadan hizmet alabilir miyim?

Müşterilerimiz hakkında ne kadar çok bilgiye sahipsek, ekibimiz herhangi bir engel olmadan vakaya yaklaşabileceğinden, soruşturma bizim için o kadar iyi olur. Müşterilerimiz herhangi bir nedenle kasıtlı olarak bilgilerini geri çekerse, soruşturma sonuçlarının kalitesini ciddi şekilde etkileyebilir. Bu nedenle, yasal amaçlarla bizimle çalıştıklarından emin olabilmemiz için müşterilerimizin kimliklerini açıklamaları gerekir.

Hizmetlerinizin tam ücretlerini nasıl öğrenebilirim?

Bize gelen her vaka, kapsamlarıyla ilgili karmaşıklıklar açısından bir şekilde benzersizdir, bu nedenle ücretler de değişecektir. Aslında, ücretlerimiz davanın türü, davanın arkasındaki koşullar, talep edilenler, davaya dahil olan katmanlar gibi birçok faktöre bağlıdır. Kesin ücretleri ancak vakanın zor alanını analiz ettikten sonra ve ancak vakayı müşteriyle görüştükten sonra söyleyebiliriz.

Sorularınız için bize 7 gün 24 saat WhatsApp hattımız üzerinden ulaşın.

Yaptığınız çalışmalar kanıtlarla destekleniyor mu?

Her koşulda kanıt toplamak için en ileri ve en son teknoloji cihazları, casus kameraları ve ekipmanları kullanıyoruz. Ancak evet, bir vakayla ilgili kanıt olup olmadığı, her zaman tamamen müşterinin gereksinimlerine bağlıdır. Bazı danışanlar yalnızca vakalarıyla ilgili bilgilere ihtiyaç duyarken, diğerleri de bu bilgileri destekleyen kanıtlara ihtiyaç duyabilir.

Ücret ödemelerini neden peşin alıyorsunuz?

Çalışmalarımıza başlamadan önce ücret politikamız gereği bir miktar veya tam avans ödemesi alıyoruz. Benzer şekilde, tam peşin ödeme almak, kuruluşumuzdan bu yana şirketin tek tip ödeme politikası olmuştur. Bunun en önemli nedeni hizmetlerimizin önceden belirli bir planlamaya, organizasyona ve eyleme gereksinim duyuyor olmasıdır.

Bireysel Hizmetler

Eş Takip / Gözetim
Evlilik Öncesi Araştırma
Öğrenci Takibi
Varlık Araştırması
Adres Tespiti
Böcek Tarama
Genel Takip
Dava Delil Toplama
Kayıp Şahıs Bulma

Kurumsal Hizmetler

Rakip Firma Analizi
Marka Araştırma / Koruma
İstihdam Öncesi Araştırma
İstihdam Sonrası Araştırma
Kurumsal Araştırma
Çalışan Hırsızlığı Araştırması
Siber Suç Araştırma
Böcek Tarama
Gizli Müşteri / Denetçi

Bizi Takip Edin

Bize Ulaşın

Çalışma Saatleri

Pazartesi – Cumartesi 08:00 – 18:00