Marka Sahtecilik Araştırma

Marka patent sahtecilik araştırma bir çok şeye atıfta bulunabilir. Geniş tanıma bakıldığında, bir bireyin hukukun koruması altında münhasır haklar alabileceğini gösterir. Herhangi bir yaratıcı zihin çalışmasına atıfta bulunabilir.

Marka koruma daha az genelleştirilmiş bir düzeyde söyle sıralanır; fikri mülkiyet (ve fikri mülkiyet hakları) aşağıda yer alan özelliklere atıfta bulunabilir; telif hakları, ticari markalar, patentler, coğrafi işaretler, manevi haklar, faydalı modeller, yerli fikri mülkiyet, endüstriyel tasarım çalışması, veritabanı hakları, bitki yetiştiricileri haklar ve tamamlayıcı koruma sertifikaları.

En önemli üç marka koruma durumu telif hakkı, patent ve ticari markadır.

Telif hakkı, “kopyalama hakkıdır”. Baskıyı kontrol etmek amacıyla oluşturuldu, şimdi yazarlar, yazarlar ve yayınlanabilir bir orijinal yaratıcı çalışma parçası yaratan diğer kişiler tarafından çalışmalarının kopyalanması için münhasır hak olarak kullanılıyor.

Telif hakkı gibi bir patent, bir fikri mülkiyet biçimidir. Bir patent, buluş sahibinin buluşunu halkla paylaşması karşılığında, sınırlı bir süre için mucide münhasır haklar verir. Patentler, diğer kişilerin orijinal yaratıcının çalışmasını yaratmasını, satmasını veya dağıtmasını engellemek amacıyla oluşturulur. Bir patent, yaratıcının çalışmalarından yararlanmasına izin verir ve taklitçilerin başkalarının fikirlerinden zengin olmasına izin vermez.

Ticari Marka Sahtecilik Araştırma

Ticari marka, bir ürüne yerleştirilebilecek veya ürünü veya hizmeti yapan şirket veya işletmenin reklamını yapacak bir hizmetin reklamında kullanılabilecek her türlü markadır. Bir şirketin ürün ve hizmetlerini diğerinden ayırt etme amacına hizmet etmesi beklenir. Ticari marka haklarının ihlali, bir ticari markanın sahte olması veya orijinal şirketten müşterileri çalmak amacıyla şirketin üretmediği bir ürüne yanlış yerleştirilmesi durumunda ortaya çıkar.

Bir şirket, haklarının ihlal edildiğinden şüphelenirse özel bir araştırmacının hizmetlerini arayacaktır. Çoğunlukla, şirketin haklarını ihlal ettiğinden şüphelenilenler, çoğunlukla rakipleri içerir. Ancak bu, dağıtımcıları veya asıl şirketin iş yaptığı diğer ilişkili şirketleri de içerebilir. Bazı durumlarda, ticari marka, telif hakkı veya patent hakları, sahte ürünlerden hızlı bir şekilde para kazanmaya çalışan tek bir kişinin veya küçük, sahte bir şirketin çalışmasıyla ihlal edilebilir.

Yukarıda bahsedilen farklı marka türlerinin tümü (ve bunun dışında pek çoğu) kanunla korunmaktadır. Bu, başkasının fikri mülkiyet haklarını ihlal ettiği tespit edilen herhangi birinin yasal işlem yoluyla yargılanabileceği anlamına gelir.

Marka Sahtecilik Araştırmanın Önemi

Özel bir dedektifin işi elbette araştırmaktır. Bir şirket, şüpheli marka kullanımı hakkı ihlali vakalarını, çoğunlukla sahte vakalar; araştırmak, soruşturmak ve kanıt toplamak için onları işe alacak, böylece asıl şirket daha sonra faillere karşı yasal danışmanlık ve yasal işlem arayabilecektir. Marka hakkı ihlali vakaları, bir şirketin – özellikle küçük bir şirketin – mali durumu için inanılmaz derecede zararlı olabileceği gibi, bir şirket adına da inanılmaz derecede zararlı olabilir.

Müşteriler farkında olmadan kalitesiz sahte ürünler satın aldıklarında; veya denenmemiş, düzenlenmemiş veya başka bir şekilde kendisine eklenmiş bir şirket adı olan düşük kaliteli ürünler veya hizmetler satın aldıklarında, şirket, sahip olmadıkları ürün ve hizmetlere dayalı olarak kötü bir itibar kazanmaya başlayacaktır. Bir şirketin müşteri tabanını elinden alırken, Dolunay Dedektiflik, bir şirketin marka haklarını ihlal edenlere karşı yasal işlem başlatabilmesi için doğru bilgileri ve gerekli kanıtı toplayabilen araştırmacılar sağlayabilir.