Mobil Bilgisayar Korsanlığı Bir Kişiyi Nasıl Etkiler?

bilgisayar-korsancılığı

Cep telefonu korsanlığı, bir kişinin bilgisi olmadan bilgi çalmak amacıyla cep telefonuna üçüncü şahısların erişimini ifade eder. Mobil bilgisayar korsanlığı, hacklemeyi kimin yaptığına bağlı olarak yasal veya yasa dışı olabilir. Örneğin, kolluk kuvvetleri ve hükümetler suçluları ve muhalifleri izlemek ve yakalamak için genellikle mobil bilgisayar korsanlığı yöntemlerini kullanır.


Rupert Murdoch ve News Corporation’ın hikayesi

İşte mobil bilgisayar korsanlığının nasıl hayatları mahvedebileceğine ve hatta cinayet gibi suçlara yol açabileceğine dair bir hikaye.

Rupert Murdoch’a ait olan News of the World çalışanları, haberlerin arasında telefon korsanlığı ve polis rüşveti gibi diğer faaliyetlerde bulunmakla suçlandı . 2005 ile 2007 yılları arasındaki ilk araştırmalar, gazetenin telefon hackleme faaliyetlerinin esas olarak film yıldızlarını, politikacıları ve İngiliz kraliyet ailesinin üyelerini hedef aldığını gösterdi .

Daha ileri araştırmalar, öldürülen bir kız öğrenci olan Milly Dowler’in telefonunun da hacklendiğini ortaya çıkardı. Ortaya çıkan diğer şok edici ifşaatlar, ölen İngiliz askerlerinin yakınlarının ve  2005 Londra bombalamalarının kurbanlarının telefonlarının da hacklendiğini gösterdi.

Ortaya çıkan halk tepkisi 168 yaşındaki magazin gazetesinin kapanmasına yol açtı. Bu girişim, şirkete 100 milyon İngiliz Sterlini’ne mal oldu. Rupert Murdoch ile birlikte News Corporation’da üst sıralarda yer alan birkaç kişi istifa etmek zorunda kaldı.

Bu hikaye, telefon korsanlığının tehditlerini ve yaratabileceği tahribatı vurgulamak için yeterlidir.

Telefona sızmak neden zararlıdır?

  • Çoğu durumda yasadışı bir faaliyettir
  • Bir bireyin mahremiyetine ciddi şekilde zarar verebilir
  • Özel bilgilere yetkisiz erişim, hedeflenen kişi için iyi değildir.
  • Suçlular bunu kendi yararlarına kullanabilir

Bilgisayar korsanı, cep telefonunuzda depolanan verileri görüntüleyebilir, konumunuzu yayınlayabilir veya kişilerinize adınız altında mesajlar gönderebilir.

Cep Telefonu Hackleme Neleri Başarabilir?

Bir mobil bilgisayar korsanlığı, gizliliğinize büyük ölçüde zarar verebileceğinden tehlikeli olabilir. İşte mobil bilgisayar korsanlığının size yaptığı şey:  

GPS: Çoğu cep telefonunda, bir bilgisayar korsanının konumunuzu belirleyebileceği, telefonun içine yerleştirilmiş bir GPS çipi bulunur. Böylece ziyaret ettiğiniz yerleri bulabilir. Hareketinizden 7/24 haberdar olabilir.

Sesli posta: Bir bilgisayar korsanı, sesli postaya ve diğer işlevlere erişmek için kablosuz sağlayıcınızı arayabilir. Sağlayıcılar, bir cep telefonu kullanıcısının “doğrulamayı atla” seçeneğini kullanmasına izin verir. Bu, bilgisayar korsanının sesli postanızı kontrol etme gibi işlevlere erişmek için parola girişini atlamasına olanak tanır. Bilgisayar korsanları arar ve otomatik sistemi kandırarak sizin telefonunuz olduğunu düşünür. Bu şekilde parolanızı değiştirebilir, sesli postanızı dinleyebilir ve başka değişiklikler yapabilirler.

Kişi listesine erişim: Bir bilgisayar korsanı kişi listenize erişebilir ve onu indirebilir.

Genel kişisel bilgileri alma: Bilgisayar korsanı kısa mesajlarınıza, resimlerinize, videolarınıza ve diğer özel şeylere erişebilir. Tüm bunlar daha sonra çalınabilir ve aşırı durumlarda kurbana şantaj yapmak için de kullanılabilir.

Mali kayıplar: Cep telefonuyla giderek daha fazla bankacılık işlemi yapıldıkça, bilgisayar korsanlığı sizi banka ve parasal dolandırıcılıklara karşı savunmasız hale getirir. Bir bilgisayar korsanı, sizden para çalmak için şifrenizi, banka bilgilerinizi ve dijital ödeme bilgilerinizi çalabilir.

Hoparlör veya Casus kamera: Bu, telefonunuzun ele geçirilebileceği ve ahizenin kamerası veya hoparlörünün sizi görsel ve işitsel olarak gözetlemek için kullanılabileceği tehlikeli bir bilgisayar korsanlığı türüdür.

Mobil bilgisayar korsanlığı kuruluşları nasıl etkileyebilir?

Mobil bilgisayar korsanlığı yalnızca bir kişi için değil, aynı zamanda bir kuruluş için de tehlikelidir. Bilgisayar korsanı, kurumsal bir merkezde üst düzey bir konumda bulunan birinin cep telefonunu hackleyebilirse, bilgileri şirkete önemli ölçüde zarar vermek için kullanabilir. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Azalan Gizlilik

Artık birçok çevrimiçi etkinlik cep telefonlarına katılıyor. Akıllı telefonlar sadece iletişim için değil, e-posta gönderme ve banka işlemleri gibi her türlü faaliyette kullanılıyor. E-postanıza, kişi listenize, müşteri bilgilerinize, iletişim kayıtlarınıza, kişisel fotoğraflarınıza ve videolarınıza erişimi olan bir bilgisayar korsanı gizliliğinizi ciddi şekilde etkileyebilir. Bir kuruluş, şirkette yüksek bir pozisyonda bulunan bir çalışanın bu tür verilerin kamuya sızması durumunda önemli ölçüde zarara uğrayabilir.

İtibar Zedelenmesi

Saldırıya uğrayan kuruluşlar da zamanla itibar kaybetme ihitimaline sahiptir. İtibarın zedelenmesi, bir organizasyon için tahribata yol açabilir. Bu kuruluşlar ayrıca itibarlarının zedelenmiş oldukları için bir süre sonra işlerini kaybedebilirler.

Telefon korsanlığı son birkaç yılda endüstriyel ölçekte gerçekleşti. Telefon korsanlığının hedefi sadece ünlüler değil, aynı zamanda sıradan kişilerdi.

Telefon korsanlığı, bir bireyin mahremiyetinin büyük ölçüde ihlalini ve özel bilgiler üzerindeki özerkliğin kaybını içerir. Büyük kaygı, sıkıntı ve utanç yaratabilir. Aşırı durumlarda, ilişkilerin bozulmasına ve hastalıklara da yol açtı.

Mobil verilerinizin gizliliği konusunda endişeleniyorsanız, yapılacak en iyi şey bir uzman tarafından internet tabanlı cihazlarınızın kontrol edilmesini sağlamak olacaktır. Biz Dolunay Dedektiflik, İstanbul merkezli bir araştırma ajansı olarak, saldırıya uğramış veya güvenli olup olmadığını öğrenmeniz için cep telefonunuz için ücretsiz bir kontrol fırsatı sunuyoruz.

Tek yapmanız gereken, ofisimizi ziyaret etmek ve mobil cihazınızı kontrol ettirmek, ve bu tamamen ücretsiz! Saldırıya uğrayıp uğramadıklarını öğrenmek için cep telefonlarını kontrol edilmesini istemek, yüksek talep hacmi olan bir hizmet türüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir