Özel Dedektifler: Beklenti ve Gerçeklik

özel-dedektifler-beklenti-ve-gerçeklik

“Özel dedektifler”…. onların farkında olmayan kim kaldı?

Uzun zamandan beri, özel dedektifler farklı romanlarda, filmlerde ve TV şovlarında resmedildi. Büyürken, aramızdan çoğumuz özel dedektif olmayı düşünmüş olmalı.

Kim maceralı bir hayat yaşamak ve işinin bir parçası olarak heyecan verici görevleri tamamlamak istemez ki?

Özel bir dedektifi çevreleyen her zaman bir gizem ve heyecan havası vardır ki, aramızdaki pek çoğumuzu bu mesleğe çekmiştir.

Eh, bu meslekte kitaplarda ve filmlerde gösterilenden daha fazlası var. Özel bir dedektifin asıl işi geniş ve şimdiye kadar tasvir edilenden çok daha ayrıntılı. Bu mesleği sadece kurgusal dünyanın merceği altında görmüş olmalısınız, şimdi özel dedektiflerin gerçek işlerine gerçek dünyaya bakalım.

Burada özel dedektiflik mesleği ile ilgili beklentilerin ve gerçeklerin bir listesini yaptık.

1. Beklenti

Dedektifler toplumdaki diğerlerinden farklı görünüyor. Görünüşleri ve bakışları, bir grup insan arasında öne çıktığı için normal insanlardan kolaylıkla ayırt edilebilir.

Gerçeklik

Kitaplarda ve filmlerde özel dedektifler, gizemli görünmelerini sağlamak ve onlara kendi stil duygusunu vermek için uzun bir trençkot, fötr şapka ve koyu renkli güneş gözlükleri gibi farklı görünümlerle tasvir edilmiştir. Ancak gerçekte özel dedektifler bu tür kıyafetler giymezler, bu da onları diğerlerinden farklı gösterir, çünkü işleri bu şekilde etkilenecektir. Özel dedektifler, toplumla kaynaşmak ve sıradan bir insan gibi görünmek için çaba sarf ederler. Kurgusal dünyada gösterilenler gibi farklı kıyafetler giyerlerse, mesleklerinde kesinlikle iyi bir şey olmayan ve istenmeyen dikkatleri üzerlerine çekeceklerdir.

2. Beklenti

Özel bir dedektifin hayatı macera ve tehlikelerle doludur. Özel dedektif, işinin bir parçası olarak riskli ve heyecan verici görevler üstlenen bir aksiyon kahramanı gibidir.

 Gerçeklik

Özel dedektiflerin kurgusal dünyada korkusuz ve cüretkar bir kişi olarak tasvir edilmesinden dolayı bu işi yapan insanlar arasında en yaygın beklentilerden biri budur. Elbette özel dedektiflerin hayatında bir heyecan ve macera unsuru var ama meslekleri bundan çok daha fazlasını içeriyor. Ayrıca evrak işlerini yapmak ve gerekli belgeleri muhafaza etmek zorundadırlar. İşleri sadece fiziksel işle ilgili değil, aynı zamanda zihinsel çalışmayı da içeriyor. Görevleri, hayatta kalmak için beyinden daha çok kas gücüne ihtiyaç duyulan aksiyon filmleri gibi değil.

3. Beklenti

Özel dedektifler her şeyi yapabilir ve karşılığında herhangi bir yankı ile karşılaşmadan durumlardan çıkabilirler.

Gerçeklik

Gerçek hayatta olup bitenler bir senaristin kalem hareketlerinden veya yönetmenin tekniklerinden ibaret olmadığı için, her eylem bir etki durumu oluşturacağı için yankı da oluşturabilir. Sonuç itibariyle  özel dedektifler de bu toplumun bir parçasıdır, bu nedenle herkes gibi yasa ve düzene uymak zorundadırlar. Eylemlerinin sonuçları var. Yasayı çiğneyip yasadışı faaliyetlerde bulunamazlar.

4. Beklenti

Tüm özel dedektifler işlerinde genelde bir birine benzer faaliyetlerde bulunurlar.

Gerçeklik

Bu durum aynı zamanda özel dedektiflik mesleğine ilişkin insanların ortak beklentilerinden biridir. Gerçeklik bu beklentiden oldukça farklı.

Nihayet, kurgusal tasvir ile özel dedektiflerin gerçek işi arasında bazı farklılıklar olabileceğini söylemek istedik, ancak bir yanının benzer olduğunu da söyleyeceğiz. Tıpkı kurgusal dünya gibi, özel dedektiflik gerçek hayatta da ilginç bir iştir. Gerçekte, özel dedektiflik mesleği heyecan, gizem, sorumluluk, sıkı çalışma, akıllı çalışma, özveri gibi farklı özelliklerden oluşur, zorluk ve karmaşa gerektiren durumlarda gerçeği bulma zevkine sahip olanlar için mükemmeldir.

Bu arada unutmadan tüm özel dedektifler benzer faaliyetlerde bulunmazlar. İş görevleri birbirine benzemez. Farklı uzmanlıklara sahip birçok özel dedektif var. Bazı özel dedektifler yalnızca evlilik öncesi soruşturma hizmetleri sunar, bazıları yalnızca kurumsal soruşturma hizmetleri sağlar, bazıları yalnızca sigorta dolandırıcılığıyla ilgili davalara odaklanır ve ayrıca bizim gibi özel dedektifler de vardır.

Dolunay Dedektiflik hem kişisel hem de kurumsal soruşturma hizmetleri konularında kapsamlı uzmanlıkları hizmet setleri olarak bünyesinde barındırır ve hizmetlerini nitelikli sonuçlarla tamamlamayı amaçlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir