Özel Dedektiflik Bürosu Ne Yapar?

özel-dedektif-tam-olarak-ne-yapar

Bir özel dedektiflik bürosunun tekrarlayan bir stereotipi ve çalışmalarını sürdüren dedektiflerin ne yaptığını çevreleyen gizemler mi olduğunu düşünüyorsunuz. Bir dedektiflik bürosunun yalnızca sadakatsizlik veya kayıp şahıs vakalarına öncelik veren bir hizmet sağladığına dair kalıplaşmış bir yanlışlık vardır.

Bununla birlikte, bu iki operasyon sorumluluğumuzun çok önemli yönlerini oluştururken, Dolunay Özel Dedektiflik Bürosu’nda sunduğumuz hizmet yelpazesi aslında daha çeşitlidir ve Türkiye’de ki özel, ticari ve hukuki müvekkillere sunulan özel dedektif endüstrisinin tüm yelpazesini kapsamakla birlikte, kapsamlı ve organize istihbarat çalışmalarından silahlı/silahsız koruma istihdamına kadar yüksek donanımlı ve tam profesyonel hizmetleri kapsar.

Müşterilerimize düzenli olarak yardımcı olduğumuz araştırma hizmetleri arasından bazılarına aşağıda yer verdik, hizmetlerimizin kapsamı bunlarla sınırlı olmamak üzere;

 • Belirli Konularda İstihbaratlar
 • Yasal Temyiz Süreçleri
 • Ceza Savunması İncelemeleri
 • Geçmiş Kontrolleri
 • Şirketler Arası Dolandırıcılık
 • Rakip Profili Oluşturma
 • Durum Tespiti Araştırmaları
 • Çalışan Devamsızlığı İzleme
 • Çalışan Suistimali Denetimi
 • Çalışan Hırsızlığı Soruşturmaları
 • Kimlik Hırsızı Araştırmaları
 • Sadakatsizlik Bulguları Araştırma
 • İnternetten Arkadaş Dolandırıcılığı
 • Çalışan Dadı İzleme
 • Evlilik Öncesi Soruşturma
 • Birlikte Yaşama Kanıtı
 • Stalker Araştırmaları
 • Kayıp Kişileri İzleme
 • Aldatan Eşin Ortağı Tespiti

Bir özel dedektif, genellikle Amerika’da benimsenen bir terim olan PI olarak kısaltılmış olan Özel Araştırmacı olarak da anılır. Kullanılan diğer terimler arasında özel göz terimi de bulunmaktadır. Özel göz terimi çok bilinmese de, özel araştırmacı terimi son derece yaygındır. Ülkemizde ise, özel dedektiflik sektörü için henüz yasal süreçler tamamlamamış olduğundan, 1994 yılında veto edilen yasa taslağı varsayımıyla, hükümsüz bir şekilde sürdürülmektedir. Genelde çoğu kişi, herhangi bir terim hariç (özel dedektif) bürolarının varlığından dahi haberdar değildir.

Özel bir dedektif, müşterilerine hizmet sağlayan uzun ve heyecan verici bir kariyere sahip olabilir, ancak mesleğe girme arzusu olan herhangi birinin, soruşturma yürütmenin uzun saatler, azim, belirli beceriler gerektirdiği ve sorgulama yeteneğine sahip bir akılla tüm bunları yapabileceği konusunda gerçekçi kalması gerekir.

Dolunay Dedektiflik, çoğu bir hizmet geçmişine sahip hem erkek hem de kadın dedektiflere sahiptir. Getirdiği çeşitlilik ve deneyimle uzun yıllardır araştırmacı olan diğerleri. Hepsinin kendi bireysel becerileri var ve dedektiflik konulu çalışmalarımıza geniş bir bilgi yelpazesi getiriyorlar, bu da müşterilerinin yerleşik bir dedektiflik bürosunu kullanmalarına fayda sağlıyor.

Özel bir dedektif, ticari bir hırsızlık soruşturması için bir gözetim sırasında uzun saatler oturarak hareket edeceği zamanı beklerken, bir kimsenin uzun süredir kayıp bir arkadaşının veya akrabasının nerede olduğunu tespit etmek için kapı çalmaya kadar belirsizleşen, günden güne farklılaşan bir çalışma programına sahip olabilir.

Bir soruşturma sırasında, özel bir dedektifin kendi pratik zekasıyla düşünmesi gerekecek ve çoğu zaman hızlı tepki vermeleri gereken çok çeşitli durumlarla karşılaşacaktır. Bu, şu anda hangi aracı takip ediyorlar, soruşturma konuları şirketten ayrıldılar (ki burada ekip çalışması ve iletişim desteği olan bir gözetim ekibinde diğer özel dedektiflerle birlikte çalışmanın paha biçilemez olduğu), çevrimiçi bir soruşturmanın seyri. 

Kurumsal Soruşturmaların Yürütülmesi

Dolunay Dedektiflik’de,  bu zorlu kurumsal sorunu çözmenize yardımcı olacak  deneyim ve uzmanlığa sahibiz . İster kapsamlı bir rakip profili sunmamızı isteyin, ister durum tespiti sağlamak isteyin, DD‘de tüm önemli rekabet avantajını elde etmenize yardımcı olacak ve problemlerden veya misillemelerden uzak bir kurumsal ortamda başarılı olmanızı sağlayacak ideal ortaklarız.

Özel soruşturmalar

Ayrıca, geleneksel dedektiflik bürosu  hizmetlerimizle de tanınırız  ve bu nedenle, özel bir müşteri olmanız durumunda, çeşitli kişisel sorunların çözülmesine yardımcı olmak için size geniş bir hizmet yelpazesi sunabileceğiz, bu nedenle biz başvurmanız için doğru bir dedektiflik bürosu olabiliriz. İlişki araştırmaları veya kayıp şahıs soruşturmaları olabilir. DD‘de size olumlu bir çözüme ulaşmanız için her şansı verecek tüm teknoloji ve becerilere sahibiz.

Özel dedektiflerimizin özel veya ticari bir sorunu çözmenize yardımcı olmak için kullanacağı yöntemler aşağıdakilerden bazılarını içerir:

Video kanıtı

Soruşturmalarımız sırasında, yasal olarak mümkün olan veya istediğiniz nihai sonuca ulaşmak için soruşturmanız tamamlandığında size açıkça yardımcı olacak bir soruşturmadan ödün vermeyen her yerde, soruşturmalarımız sırasında video kanıtı elde etmek için her zaman çaba göstereceğiz .

Araç Takibi

Canlı araç takibi için, kanuni şartlar izin verirse, operasyon boyunca hedef konunun etkin bir şekilde izlenmesini sağlamak için GPS de dahil olmak üzere en son teknolojiyi kullanacağız.

Çevrimiçi ve sosyal medya

Genel kamuoyuna sosyal medyada çok fazla bilgi ifşa etme konusunda tüm tavsiye ve uyarılar verilse bile, nasıl bakacağınızı ve neye bakacağınızı biliyorsanız, açık kaynak bir ortamda çok fazla bilgi elde edilebilir. Bazen Türkiye yasalarının sınırları içinde kalarak biraz daha derine inmek gerekse de, dikkatli davranıldığında istenilen sonuçlar fazla uzakta değildir.

Bilgi kaynakları

Son birkaç yılda GDPR (genel veri koruma yönetmeliği) gibi kanunların sertleşmesi nedeniyle, birçok etik özel dedektif artık sınırlı bilgi kaynaklarıyla kısıtlanmış durumdadır. Profesyonel bir özel dedektif istihdam etmenin yararı, bir vakaya yardımcı olmak için genel olarak kamuya açık olmayan bilgilere erişebileceğimiz anlamına gelir. Açık kaynak materyalde nereye bakılacağını bilmek işin yarısı sayılıyorsa, biraz daha ilerlemek ve kapalı bilgilere erişmek tam çözüm ve sonuç sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir