Uluslararası Dolandırıcıların Kurbanı Olmayın

uluslararası-dolandırıcılık-özel-dedektiflik

Dolunay Dedektiflik, uluslararası dolandırıcıların teknikleri konusunda kişisel bilgilerinizi, mali bilgilerinizi veya her ikisini birden elde etmek için kullandıkları yöntemler konusunda uzun süredir kendisine ulaşan kişi/kurumlara uyarı ve tavsiye niteliği taşıyan bilgilendirmelerde bulundu.

Türkiye’de son on yılda pek çok kişi piyango dolandırıcılığı, internette flört dolandırıcılığı, e-posta dolandırıcılığı ve denizaşırı suçlular tarafından özenle inşa edilen ve yürütülen diğer birçok dolandırıcılık türünün kurbanı oldu; Nijerya, bu tür faaliyetler için gerçek bir sıcak nokta. Kanunların sıkı tutulmadığı ve insani gelişme düzeylerinin düşük olduğu bölgeler uluslararası dolandırıcılık faaliyetleri için adeta biçilmiş bir kaftan.

Çoğu insan, bu tür suçların farkındalığındaki artış nedeniyle bu tür dolandırıcılıkların üstesinden gelebiliyor olsalar da, yine bu dolandırıcıların kurbanı olanlar da bir o kadar fazla. Kişisel veya şirket e-postası olan herkesin en az bir kez, güvenli bir şekilde saklanması için hesabınıza milyonlar yatırmayı teklif eden ve bir milyarderle bağlantısı olduğunu iddia eden bir kullanıcıdan bir e-posta aldığını söylemek son derece doğru olur. Bunun karşılığında tek istedikleri, ödemeyi ayarlamak için kişisel bilgilerinizle birlikte ve banka bilgilerinizdir. Sağduyu size bir yabancının sizi bir gecede rastgele bir milyoner yapmayı teklif etmeyeceğini söylerdi.

Türkiye’de bu suçların kurbanlarının sayısına bakarsak, ulusumuz çevrimiçi dolandırıcılık konusunda daha bilinçli ve eğitimli hale geldikçe azalıyor gibi görünüyor. Bu belki de, uluslararası dolandırıcıların, bir dolandırıcılığın kurbanı olmaya daha açık olduklarını düşündükleri daha az gelişmiş ülkelerdeki şehirleri ve bireyleri hedef almasının nedenlerinden biridir. Ülkemizde de henüz bu yönde tam bir bilinç durumu söz konusu olmasa da, gelişmenin ilerleyişinden yana iyi sözler edebiliriz.

Dolunay Dedektiflik bu sabah Hint asıllı bir gazetede bir kadına e-posta gönderdiği ve peşin piyango şeklinde para kazandığı bir piyango dolandırıcılığı yaptığı için Hindistan’da tutuklu bulunan Nijeryalı bir dolandırıcıyla ilgili bir makale okudu. ”Kadın talep edilen ödemeyi yaptı ve ona teşekkürlerini sunmak için onu aradı.”

Kadın daha sonra yaşadıkları konusunda tam bir bilince kavuşunca ve vaat edilen piyango parasını alamayınca, suçluyu bulan ve tutuklayan Hint makamlarına şikayette bulundu.

Bunun gibi haberler, insanların ve yerel veya ulusal makamların herhangi bir dolandırıcılık veya dolandırıcılığa müsamaha göstermeyeceğini gösteriyor. 

Tavsiyemiz, gerçek olamayacak kadar iyi görünen bir telefon araması veya e-posta alırsanız sağduyulu davranmanız olacaktır. Bir sabah ya da öğle vakti durup dururken çalan bir telefonla ya da mesaj sesiyle telefonunuzu açıp bir dolandırılma sürecinin başına tanıklık edebilirsiniz. Soğukkanlı ve dikkatli olmak ve mucizevi durumlardan uzak durmak, tüm bu dolandırıcılık vakalarının doğrudan etkisiz hale getirilmesi için önemli bir kuralı teşkil ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir